Защо креативните хора имат разхвърляни домове
|За всички, които не могат да се справят с хаоса вкъщи и редовно се червят пред гости. Успокойте се! За разхвърляните дрехи, неоправените легла и бъркотията у дома има извинение и то се нарича креативно мислене.
Какво се случва в главите на креативните хора – дали там е разхвърляно или добре организирано?
Алберт Айнщайн е казал: „Ако затрупаното бюро е знак за затрупан ум, тогава какво да си помислим за хората, чиито бюра са празни?“
Връзката между креативността и хаоса има и официално потвърждение. Резултати от скорошно изследване на Университета в Минесота показали, че хората с подредени бюра разчитат на сигурността на работното място, те рядко могат да създадат иновативни решения, тъй като се притесняват от риска и неуспеха. Същевременно изследването доказва, че разхвърляната среда кара хората да вървят „срещу течението“ и да мислят по нетрадиционен начин. Така че, ако очаквате повишение на работа, огледайте се. Колегите ви с най-разхвърляни бюра са най-голямата ви конкуренция.
Гении, скрити в хаоса
Най-вероятно сте гледали филма „Красив ум“ с Ръсел Кроу. Ако не сте, накратко – историята разказва за живота на нобеловия лауреат по икономика Джон Наш, който страда от шизофрения. Голямата част от живота си той прекарва, разгадавайки криптиран код и невероятно сложни математически уравнения, заобиколен от купища разхвърляни книги и листа.
Ако все още се съмнявате в истиността на твърдението за разхвърляните бюра и креативността, само погледнете как изглеждат работните места на Алберт Айнщайн, Марк Твен, Стив Джобс и Марк Зукърбърг.
Все пак, не разхвърляйте насила…
Трябва ли подредените хора да започнат да живеят в бъркотия, за да бъдат гениални? Ако обичате реда, не опитвайте това. Докато любителите на хаоса творят шедьоври, подредените хора движат света. Привързаността им към доброто организиране ги кара да бъдат постоянни и да довършват до край всичко, с което се захванат.
Ето и още един извод от науката – изследователски екип, начело с Катлийн Вох, установява, че подредените хора са по-склонни да участват в благотворителност, да избират здравословни храни пред т.нар. джънк фууд и като цяло вземат конвенционални решения.
Източник: Freshome
Не пропускайте да видите още:
Ама не трябва да се бърка разхвърлянето заради креативност и постоянното разхвърляне поради немарливост. Първото трае само докато трае работния процес. И е нормално. Не може едновременно да работиш и да поддържаш чистота. Като наизвадиш хиляди кутии, инструменти, то няма време да ги връщаш по местата им. Ако работата отнеме дни, всичко стои , газиш между нещата и продължаваш напред. А когато сътвориш нещото, тогава прибираш. Прибираш защото креативността ти успява да подреди по шкафовете обратно всички тия хиляди неща,които сякаш въобще няма начин да бъдат прибрани някъде и да се съберат. Но в крайна сметка успяваш и се радваш на чистота. Защото колкото и да е креативна една личност, да газиш цял ден в бъркотията вкъщи не е никаква положителна черта, а си е чисто и просто мързеливост и безхаберие.
Но какво да се каже за некреативните и хаотични. Струва ми се, че те са много повече у нас.
В началото бе… хаос… 🙂
Е, вече разбрах, защо 4 стаи се пълни с кабели, ..калкулатори, камери, фенерчета, тв, радиота..батерии, зарядни, мобилтелефони, видеота,мемори , флашки…….колко още да изброявам? Свиваме се в 5-та стая, по коридора не може да се мине….камери за наблюдениее……А разговорите са относно закони, формули..изобретения.цялата физика, електротехника И електроника в главата ни, / аз не ги знаех добре когато ги преподавах, сега ги научих от него/, но парите си не можем да преброим../те са в интербанк/..не ни трябва да ги броим И помним…Има изобретения..доказани изследвания…но за удовлетворение. Сега И кревата се напълни с рaзни изброени по-горе…А, забравих-сега май само ваната е празна
„Човек трябва да носи хаос в душата си, за да може да роди танцуваща звезда.“ – Фрифрих Ницше из „Тъй рече Заратустра
Неочакано за мен се оказа, че редът е въпрос на преоритети. Дълги годни живях с идеята, че съм разпилян, и че редът и чистотата не са най-важното нещо в живота (освен на вманиачените домакини). Мнение, което съпругата и споделяше, и което се противопоставяше разко на това на тъщата. Сега, живеейки вече сам, открих удоволствието и креативната мощ на това, всичко да си е на мястото. В момента обаче детето вече е студент, кучето при жена ми, а работата ми не е толкова изтощаваща, и от тези неща ми остава време и енергия да поддържам ред и чистота. Понякога хората сякаш грешно се идентифицират със свое поведение, без да си дават сметка, че то е продиктувано от ситуацията, или от отстояване на лична територия. Ето и нещо забавно по темата http://alsu.eu/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%BC%D1%8F%D1%85-%E2%84%9684-%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%8A%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE/
Когато наоколо е подредено изпитваш удоволствие и можеш спокойно да се организираш и да започнеш да твориш!
„Wo man hobelt, fallen Späne“, казват немскоезичните. *Където се рендосва, падат стърготини.* Би могло да се продължи в този дух: Където се работи, или има живот, има и движение… , все едно как изглежда в нечии очи. Онези, които забелязват *хаоса*, навярно си нямат свой 😉
Сигурно има и гении сред нас, но повечето сме просто мърляци.
„Не съм мързелив, а само енергоспестяващ…“:)
Хм, … оригинално оправдание… :))
Защо разхвърляните хора хвърлят толкова енергия в писане на извинения, вместо да разтребят?
А защо да хвърлям толкова енергия в разтребване, като само след ден-два пак ще е същото? Пък и като разтребя, след това нищо не мога да намеря. Определено подредените хора ми изглеждат твърде скучни, ограничени(с малки практически възможности), беден импровизаторски талант, робуващи на суетата, и както се писа в статията – за тях най-важното е сигурността, и така ще си умрат като в черно-бял филм :))
^
Типично оправдание на мърляч. Тва, че сте по-разхвърляни, не ви прави по- умни, просто бюрото ви е кочина, тва е, другите изводи са просто оправдания.
„Креативните хора се стремят да сложат първо ред в мислите си и тъй като знаят, че вещите не са от особено значение(,) не им обръщат особено внимание!(.) Но е за отбелязване факта(ЪТ), че те знаят кое къде се намира във (В) техният (техниЯ) личен хаус (хаОс), което говори (ЗА) определен Ред(рЕД) в хауса (хаОса) (,) нищо, че некреативните не го забелязват все пак тяхното мнение не е от особено значение!“ Starwalker , ще Ви пиша двойка :)…
Tova koeto ste pokazali e RAY;)
Креативните хора се стремят да сложат първо ред в мислите си и тъй като знаят, че вещите не са от особено значение не им обръщат особено внимание! Но е за отбелязване факта, че те знаят кое къде се намира във техният личен хаус, което говори определен Ред в хауса нищо, че некреативните не го забелязват все пак тяхното мнение не е от особено значение!…
Има случаи когато бюрото е натрупано, дори е тясно за многото книги, които се използват за момента, но ако не се ползват, а са разхвърляни е съвсем друго.