Идеи за споделена детска стая
|Смях, рев, игри, боричкане и „Това си е мое, не го давам!“… Стаята на децата вкъщи е като шумящ кошер, пълен с различни активности и специфични нужди. А това значи – повече отговорност за родителите, от които се очаква да създадат добри условия за всички у дома.
Това, че децата са повече от едно, не значи непременно, че сме предвидили повече площ за детски стаи. Обикновено помещението е едно и то трябва да е два пъти (или повече) по-функционално!
Зона за спане, зона за игра, учене и място за прибиране на всички вещи! Как да намерим място за всичко и пак да уважим индивидуалността на всяко дете? Виж по долу различни стаи и идеи, които да ти послужат за вдъхновение:
Детска стая за момче и момиче
Първата стъпка за сигурен успех е да заложиш на неутралната цветова схема. Или цветове, които са подходящи и за двата пола!
Комбинации като бяло и сиво, тюркоазено и бяло или микс от основни тонове са подходящи и за момичета, и за момчета.
Облечи в неутрални цветове основните елементи (като мебели, килими и стени) и внеси цветни акценти (например в жълто или зелено) за забавен и цялостен вид. Можеш да използваш неутралния фон и за да разграничиш момичешката и момчешката зона, съответно с розови и сини детайли. Различни декорации, като големи букви с имената на децата върху леглата им, също е вариант за обособяване на пространството.
Детска стая за деца на различна възраст
Децата не са само две (или повече), но имат и разлика в годините? Когато трябва да организирате стаята на поотраснaло дете и бебе, начина на разположение на мебелите е едно от най-важните неща. Планирайте леглата на срещуположни ъгли или стени. Ако имате възможност, поставете това на по-малкото дете в близост до вратата. Така ще можете да го наглеждате и да реагирате през нощта, без непременно да смущавате каката или баткото.
В средата създайте зона за игра с подходяща настилка и разделете подходящо рафтовете и шкафовете. Играчките на долните рафтове и важните, чупливи неща на по-голямото дете – на по-високо!
Семейните снимки показват на децата, че растат заедно като семейство. Не пропускайте да сложите любими фотографии на децата заедно, за да им напомнят, че трябва винаги да се ценят един друг. И да създадете топла, семейна атмосфера.
Място за всичко
Колкото по-малко, толкова по-добре. Особено в тесните споделени детски стаи. Най-важната дума е рационализиране. Не претрупвайте помещението с нищо излишно, за да осигурите възможно най-много свободно място за игра. И същевременно, място за съхранение на вещите.
Когато децата са по-големи, леглата на два етажа са винаги отличен избор. Те позволят ефективно използване на пространството и обикновено идват с вградени гардероби или бюра.
И като става въпрос за пространството под леглата…Чекмеджетата отдолу са задължителни, дори и за спални с обикновена височина.
Търсите допълнителни варианти за прибиране на детските вещи? Разгледайте различни сандъци или кутии, които могат да се използват и като маси или места за сядане, освен за малки „складове“. Рафтове, стелажи и етажерки, които да се поставят над други мебели или върху цяла стена, са незаменим и полезен елемент в обзавеждането на детската. Не заемат много място, но позволят на всичко да е подредено и пак да е близо до погледа.
Споделената детска стая е предизвикателство. И то не само за децата. Следващите снимки могат да ти послужат като източник на идеи!
Виж още:
Източник: Freshome Използвани снимки: Freshome; hejdoll; decorilla