13 начина да създадете илюзия за повече пространство
|
Има много начини да „уголемите“ пространството, така че да заблудите другите, а и вас самите, че живеете в по-голям дом. Не става въпрос за мащабни реконструкции. А за хитрини, които могат да свършат чудеса в малките площи.
1. Цветове от една гама
Изберете един цвят и го използвайте в различните му нюанси. Така всичко ще изглежда като едно цяло, а погледът ще се движи спокойно из стаята, без да бъде смущаван от различни цветове.
2. Стъклото като преграда
Ако ремонтирате банята, изберете стъклените прегради пред завесите за душа, които поставят визуална бариера.
Това важи и за преградите в стаите. Заменете изцяло дървените врати с варианти, които имат повече стъкло. Или пък увеличете видимото пространство още повече с плъзгащи се врати с прозрачни или матирани панели.
3. Прозрачност и при мебелите
Стъклените маси или прозрачните пластмасови столове и бюра ще ви помогнат да покажете повече пространство от стаята.
4. Огледалата
В рамка или не, закачени или само подпрени на стената, големите огледала отразяват светлината и могат да „отворят“ пространството. Помислете коя част от стаята искате да се отразява в тях, преди да изберете местоположението им. Гланцираните повърхности при мебелите също могат да подпомогнат илюзията.
5. Мебели във въздуха
Избягвайте тежките, масивни мебели. Вместо тях, заложете на дивани, шкафове и маси с крачета. Просто защото стоят леко и въздушно. Има значение дори да са повдигнати съвсем леко от земята.
6. Еднакъв под
Покриването на пода в различните помещения с една и съща настилка ще направи мястото да изглежда по-просторно и ще свърже различните части на дома в едно цяло.
7. По-големи завеси
Използвайте по-големи от необходимото завеси, като покриете с тях и стената около прозорците – и на височина, и на широчина. Така прозорците ви ще изглеждат по-големи, а таванът – по-висок. Можете да приложите тази тактика, ако имате два големи прозореца на една стена.
Вижте повече на: Как да закачите завесите правилно?
8. Или липсата на такива
Светлината е важна за малките пространства. Ако можете да си позволите да оставите прозорците си непокрити, направете го. Ако се тревожите за уединението си, можете да използвате щори, които съвсем леко да покриват стъклата.
9. Въздух между мебелите и стената
Сложете дивана на няколко сантиметра от стената, но не го залепяйте за нея. Може и да сложите между тях малка конзолна маса, както тази тук.
10. Светлина от различни източници
Използвайте лампиони, стенни лампи, но не разчитайте само на едно осветително тяло, поставено в центъра на тавана. Светлината от рaзлични източници създава атмосфера, осветява всички затънтени краища и може да промени облика на малките пространства.
11. Големи картини (и декорации)
Едно голямо и смело произведение на изкуството привлича вниманието. И в повече случай е по-добрият вариант от многото на брой малки картини на стената (когато говорим за стая с ограничена площ). Същото важи и за останалите декорации. Вази с по-големи размери биха изглеждали по-добре в малката стая, претрупана с много на брой малки декоративни акценти.
12. Широк диван > табуретки, столове, кресла
Големият диван, осигуряващ достатъчно места за сядане, е по-добрият вариант за малката дневна. Предпочете го пред малкия диван, комбиниран с табуретки, кресла и т.н., които само ще „задръстят“ стаята.
13. Линии като визуална измама
Точно както при дрехите, килимът на дълги ивици може да удължи визуално стаята.
Източници: Аpartmenttherapy; Buzzfeed